Menu

Přišla v noci

Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že právě vstoupil do komorního očistce. Ať vejde ta pravá!

Jirka a Aneta jsou třicátníci, žijící v bytě, který patřil Jirkovým předkům. Čas ubíhá v povědomé rutině klidného vztahu. Pak se ale jedné noci rozezní zvonek a za dveřmi stojí Jirkova máma Valerie s kufrem a sdělením, že u páru musí načas zakotvit. Na první pohled suverénní, srdečná a veselá diva krok za krokem odkrajuje soukromí obou partnerů. Stává se zpívajícím přízrakem všedního dne, který si podmaňuje stále více prostoru a vše podrobuje přísnému zkoumání. Dokážou Jirka s Anetou obstát v nenápadném očistci? Mají matky vždycky pravdu? A nejsou někdy těmi největšími monstry? Přišla v noci balancuje na tenké hraně černé komedie a civilního home invasion hororu postaveném na situaci, kterou v různých obměnách zažil téměř každý z nás.

V kinech a online

Původní název
Přišla v noci
Rok výroby
2023
Režie
Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Země
Česká republika
Scénář
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Zvuk
Michaela Patríková
Produkce
Pavel Vácha, Eva Pavlíčková
Koprodukce
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček, Šimon Dvořáček, Vít Schmarc
Jazyk
Česky
Kamera
Šimon Dvořáček
Střih
Jakub Vansa
Přístupnost
Od 12 let
Hrají
Simona Peková, Anette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Bárdos, Denisa Barešová, Michal Kern a další
Žánr
Komedie, horor

Režie

Režijní dvojice Pavlíček - Vejnar poprvé spolupracovala na scénáři a režii večera Cen české kritiky. Právě tady se zrodil úmysl spojit síly a vytvořit společný film. Vzhledem ke složitému financování volila dvojice alternativní cestu. Film Přišla v noci vznikl jen díky vkladu režisérů a producentů a osobnímu nasazení celého štábu.

 

Jan Vejnar (1988) vystudoval režii a scenáristiku na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Do povědomí se zapsal pozoruhodným krátkým filmem Figurant (2019) s Denisem Lavantem v hlavní roli. Ve formálně brilantním a atmosférickém snímku se projevil Janův cit pro režii. S režisérem Davidem Ondříčkem spolupracoval na scénáři snímku Zátopek. V současnosti připravuje samostatný debut Sestra Hana.

Tomáš Pavlíček (1988) má za sebou dva celovečerní filmy, mumblecore
z call centra Parádně pokecal (2014) a svéráznou chatařskou rodinnou fresku Chata na prodej (2018). Vedle toho působí na katedře režie na FAMU, kterou vystudoval, a je úspěšným autorem scénářů (mj. Nonstop lahůdky pro Jana Hřebejka).

Ke stažení