Menu

Balada o bílé krávě

3. 2. 2022

Strhující příběh mladé vdovy, která se snaží dosáhnout spravedlnosti pro svého neprávem odsouzeného manžela, je natočen v nejlepší tradici íránské kinematografie, tak jak ji známe například z filmů Asghara Farhadího.

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe jí na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje…

V kinech a online

Původní název
Ghasideh Gave Sefid
Rok výroby
2020
Režie
Behtash Sanaeeha, Maryam Moghaddam
Země
Írán, Francie
Scénář
Behtash Sanaeeha, Maryam Moghaddam, Mehrdad Kouroshnia
Produkce
Gholamreza Mousavi, Etienne de Ricaud
Jazyk
persky s českými titulky
Kamera
Amin Jafari
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Amin Jafari
Přístupnost
přístupný
Stopáž
102 min
Hrají
Maryam Moghaddam, Alireza Sanifar
Žánr
drama
Premiéra
3/2/2022
Monopol
4/3/2031

Režie

Baladu o bílé krávě napsala a natočila dvojice autorů: Behtash Sanaeeha (scenárista, režisér, střihač) a Maryam Moghaddam (scenáristka, režisérka, herečka). Maryam Moghaddam je také představitelka hlavní role.

Behtash Sanaeeha (1980) se narodil v Šírázu, kde původně vystudoval inženýrství a architekturu. Jeho prvním celovečerním filmem bylo Riziko kyselého deště (2015), ke kterému napsala scénář a hlavní roli ztvárnila Maryam Moghaddam. Tato rodačka z Teheránu vystudovala VŠ múzických umění ve Švédsku, kde dlouho působila jako divadelní herečka. Zahrála si v několika íránských filmech, například ve snímku Jafara Panahího Zatažený závěs (2013). Spolu se Sanaeehou natočila dokumentární film Neústupná diplomacie pana Naderiho (2017).