Menu

Last and First Men

23. 9. 2021

Experimentální audiovizuální sci-fi báseň Jóhanna Jóhannssona je zasazená do daleké budoucnosti, v níž lidstvo dospělo k zániku. Nabízí unikátní zážitek mimo známý čas a prostor.

V daleké budoucnosti se lidská rasa ocitá na hraně zániku. Z její bývalé slávy zbývají už jen osamělé a surreálné monumenty, které vysílají naléhavá poselství do prázdnoty vesmíru. Jediný, posmrtně dokončený film vlivného islandského skladatele Jóhanna Jóhannssona je originální audiovizuální hypnotickou sci-fi básní, ve které se reálné brutalistní betonové ornamenty mění ve zneklidňující objekty z daleké budoucnosti. Kontrastní černobílé záběry 16mm kamery Sturly Brandth Grøvlena ve spojení s majestátním minimalismem Jóhanssonovy hudby mění film v unikátní zážitek mimo povědomý čas a prostor.

V kinech a online

Původní název
Last and First Men
Rok výroby
2020
Režie
Jóhann Jóhannsson
Země
Island
Scénář
Olaf Stapledon, Jóhann Jóhannsson, José Enrique Macián
Zvuk
Peter Albrechtsen, Jana Irmert
Produkce
Thoranna Sigurdardottir, Thor Sigurjonsson
Jazyk
Anglicky
Kamera
Sturla Brandth Grøvlen
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Mark Bukdahl
Hudba
Jóhann Jóhannsson, Yair Elazar Glotman
Stopáž
70 min.
Hrají
Tilda Swinton
Žánr
Experimentální, sci-fi
Monopol
11. 3. 2027

Režie

Jóhann Jóhannsson (1969–2018) byl plodný skladatel, který psal hudbu k široké škále médií včetně divadla, tance televize a filmu. Jeho dílo je charakteristické kombinací klasické instrumentace s elektronickými prvky. Jeho první album Englabörn (2002, Touch) čerpalo z mnoha rozmanitých inspirací, od Erika Satieho, Bernarda Herrmanna, Purcella a Moondoga k elektronické hudbě vydávané labely jako Mille Plateaux a Mego. U Touch vyšlo i další album, poté Jóhannsson vydal dvě orchestrální alba u4AD: Fordlândia a IBM 1401 – A User’s Manual. V roce 2016 podepsal Jóhann smlouvu s Deutsche Grammophon a vydal svou poslední sólo nahrávku Orphée. Velká část Jóhannssonova díla v jeho posledních letech života byla úzce spojená s filmem: v roce 2010 se dal dohromady s americkým avantgardním filmařem Billem Morrisonem a vytvořil hudbu k jeho snímku Hornický hymnus. Řada filmů s jeho doprovodem zaznamenala mezinárodní úspěch, například Zmizení Denise Villeneuvea (2013) nebo Sicario (2015), který byl nominován v hudební kategorii na všechna velká ocenění, a Příchozí (2016), za který získal Zlatý glóbus a nominaci na ceny BAFTA. K dalším úspěchům patří i hudební doprovod k biopicu o Stephenu Hawkingovi Jamese Marshe Teorie všeho (2014), za který získal Zlatý glóbus za nejlepší hudbu. Jóhannson psal k filmům hudbu, ale také je režíroval: jeho krátký debut End of Summer vzniknul v roce 2015 a pak následovalo multimediální dílo Last and First Men, které mělo premiéru naživo na festivalu Manchester International Festival v roce 2017. Vypravěčkou je Tilda Swinton a snímek kombinuje hudbu a obraz ve snaze vytvořit poetickou meditaci o paměti, ztrátě a ideji o utopii. Film měl premiéru na festivalu Berlinale v roce 2020.

 

Ke stažení