Menu

Helmut Newton: Nestoudná krása

17. 9. 2020

Pro někoho perverzní a machistický, pro jiného geniální a podvratný. Helmut Newton byl bezpochyby jedním z nejvlivnějších mistrů módní fotografie, uznávaný, obdivovaný i zatracovaný...

Jeho snímky žen jsou otevřeně erotické a vyzývavé, přitom elegantní a hravé. Letos by berlínský rodák a světoběžník oslavil stovku; jeho život ukončila v roce 2004 autonehoda. Narozen v roce 1920 v židovské rodině, zažil Newton řadu historických kotrmelců 20. století, které se promítly do jeho díla. V intimním dokumentu Gero von Boehma vystupují osobnosti jako Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla, Grace Jones, Marianne Faithfull, Claudia Schiffer, Anna Wintour a skládají sugestivní mozaiku života a díla svérázného muže, který se nikdy necítil být umělcem.

V kinech a online

Původní název
Helmut Newton: The Bad and the Beautiful
Rok výroby
2020
Režie
Gero von Boehm
Země
Německo
Scénář
Gero von Boehm
Produkce
Felix von Boehm
Jazyk
anglicky, francouzsky, německy s českými titulky
Kamera
Sven Jakob-Engelmann
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Tom Weichenhain
Přístupnost
od 15 let
Stopáž
93 min
Hrají
Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla, Sylvia Gobbel, Grace Jones, Nadja Auermann, Marianne Faithfull, Claudia Schiffer, Anna Wintour, Helmut Newton
Žánr
dokumentární
Premiéra
17/9/2020
Monopol
18/ 8/ 2027

Režie

Gero von Boehm (1954) vystudoval právo a sociální vědy, ale už za studií začal pracovat jako novinář. V roce 1975 natočil první televizní dokument a od roku 1980 do roku 1990 připravoval pro televizi SWR sérii rozhovorů s osobnostmi jako Federico Fellini, Roman Polanski, Arthur Miller, Peter Ustinov nebo Eugène Ionesco. Jako režisér nebo producent pracoval pro televize ARD, ZDF, ARTE, FRANCE 3 a další.

Vytvořil desítky pořadů a seriálů, jeho témata se pohybovala od vědy, přes umění až k novodobé historii. Od roku 2002 do roku 2010 ve svém pořadu na 3Sat zpovídal ve 45minutových rozhovorech významné osobnosti naší doby, jeho hosty byli např. Isabella Rossellini, Charlotte Rampling, Norman Mailer, Harry Belafonte a další.

V roce 2000 proběhla retrospektiva jeho filmů v Muzeu moderního umění ve Frankfurtu. Kromě filmů napsal také téměř desítku knih a publikoval také audioknihy. Je držitelem řady televizních cen, v roce 2011 mu byl udělen řád Rytíře krásných umění a literatury francouzské vlády.

Ke stažení