Menu

VNITŘNÍ SLUNCE

22. 2. 2018

Claire Denisová se po čtyřech letech vrátila na festival v Cannes se snímkem, který by se dal nazvat melodramatem i romantickou komedií, pokud by však nepopřela nebo alespoň dovedně nepřevrátila veškerá klišé, která se s těmito žánry pojí. Premisa je jednoduchá. Rozvedená umělkyně Isabelle, v podání okouzlující Juliette Binoche, hledá životní lásku.

Své naděje ale vkládá do mužů, kteří jsou spíše opakem tohoto ideálu. Režisérka s bravurou sobě vlastní neprezentuje plynulý příběh, ale odhaluje pouze ty nejvýmluvnější pasáže z Isabellina života, které dohromady skládají osobnost nerozhodné, neurotické, ale přesto stále neodolatelně šarmantní ženy, která až na samém konci prozradí divákovi, co je jejím vodítkem k nalezení „toho pravého“.

Původní název
Un beau soleil intérieur
Rok výroby
2017
Režie
Claire Denis
Země
Francie
Scénář
Claire Denis, Christine Angot
Produkce
Olivier Delbosc, Curiosa Films
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Agnès Godard
Střih
Guy Lecorne
Hudba
Stuart Staples
Stopáž
94 min
Hrají
Juliette Binoche, Gérard Depardieu, Valeria Bruni Tedeschi, Nicolas Duvauchelle, Claire Tran
Premiéra
22/2/2018
Monopol
04/4/2024

Režie

Claire Denisová (1948, Paříž) strávila dětství v koloniální Africe. Ve Francii začala studovat ekonomii, pak ale přešla na filmovou školu IDHEC. Pracovala jako asistentka režie u J. Rivetta, W. Wenderse či J. Jarmusche. Debutovala v roce 1988 filmem Chocolat (Čokoláda), který byl uveden v soutěži MFF v Cannes. V Karlových Varech byly představeny její snímky Nemůžu spát (1994), Nénette a Boni (1996 – Zlatý leopard na MFF v Locarnu), 35 panáků rumu (2008) a Sama v Africe (2009). Na Berlinale se promítal snímek Beau travail (Dobrá práce, 1999). Známý je rovněž erotický horor Miluji tě k sežrání (2001) a povídkový projekt Dalších deset minut II (2002), pro nějž vytvořila segment Vers Nancy. Poslední dva celovečerní hrané filmy Les salauds (2013) a Vnitřní slunce (2017) měly premiéru v Cannes.

Ke stažení