Menu

VNITŘNÍ SLUNCE

22. 2. 2018

Claire Denisová se po čtyřech letech vrátila na festival v Cannes se snímkem, který by se dal nazvat melodramatem i romantickou komedií, pokud by však nepopřela nebo alespoň dovedně nepřevrátila veškerá klišé, která se s těmito žánry pojí. Premisa je jednoduchá. Rozvedená umělkyně Isabelle, v podání okouzlující Juliette Binoche, hledá životní lásku.

Své naděje ale vkládá do mužů, kteří jsou spíše opakem tohoto ideálu. Režisérka s bravurou sobě vlastní neprezentuje plynulý příběh, ale odhaluje pouze ty nejvýmluvnější pasáže z Isabellina života, které dohromady skládají osobnost nerozhodné, neurotické, ale přesto stále neodolatelně šarmantní ženy, která až na samém konci prozradí divákovi, co je jejím vodítkem k nalezení „toho pravého“.

V kinech a online

Původní název
Un beau soleil intérieur
Rok výroby
2017
Režie
Claire Denis
Země
Francie
Scénář
Claire Denis, Christine Angot
Produkce
Olivier Delbosc, Curiosa Films
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Agnès Godard
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Guy Lecorne
Hudba
Stuart Staples
Stopáž
94 min
Hrají
Juliette Binoche, Gérard Depardieu, Valeria Bruni Tedeschi, Nicolas Duvauchelle, Claire Tran
Premiéra
22/2/2018
Monopol
04/4/2024

Režie

Claire Denisová (1948, Paříž) strávila dětství v koloniální Africe. Ve Francii začala studovat ekonomii, pak ale přešla na filmovou školu IDHEC. Pracovala jako asistentka režie u J. Rivetta, W. Wenderse či J. Jarmusche. Debutovala v roce 1988 filmem Chocolat (Čokoláda), který byl uveden v soutěži MFF v Cannes. V Karlových Varech byly představeny její snímky Nemůžu spát (1994), Nénette a Boni (1996 – Zlatý leopard na MFF v Locarnu), 35 panáků rumu (2008) a Sama v Africe (2009). Na Berlinale se promítal snímek Beau travail (Dobrá práce, 1999). Známý je rovněž erotický horor Miluji tě k sežrání (2001) a povídkový projekt Dalších deset minut II (2002), pro nějž vytvořila segment Vers Nancy. Poslední dva celovečerní hrané filmy Les salauds (2013) a Vnitřní slunce (2017) měly premiéru v Cannes.

Ke stažení