Menu

TŘI VZPOMÍNKY

3. 12. 2015

Romantický milostný příběh z období dospívání natočil známý francouzský režisér Arnaud Desplechin. Tento mistr komorních psychologických dramat s jemným ironickým podtextem má za sebou snímky jako Učená pře aneb můj pohlavní život, Králové a královna, Vánoční příběh nebo Jimmy P.

Oblíbený francouzský herec Mathieu Amalric ztvárňuje hlavní postavu Paula, který v retrospektivách vzpomíná na zjitřené dny svého mládí. Vzpomíná na své dětství v Roubaix, matčiny záchvaty šílenství, n pouto, které ho pojilo s bratrem Ivanem, zbožným a vzteklým dítětem… Vzpomíná na cestu do SSSR, kde při tajném úkolu poskytl svou vlastní totožnost ruskému mladíkovi… Vzpomíná na studia v Paříži, setkání s doktorkou Béhanzinovou, na počínající zaujetí pro antropologii… A především si Paul vzpomíná na Esther, která byla srdce jeho života…

V kinech a online

Původní název
Trois souvenirs de ma jeunesse
Rok výroby
2014
Režie
Arnaud Desplechin Scénář Arnaud Desplechin, Julie Peyr
Země
Francie
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Irina Lubtchansky
Nosiče
DCP, blu-ray
Střih
Laurence Briaud
Přístupnost
do 12 let nevhodný
Hudba
François Musy, Grégoire Hetzel
Stopáž
120 min.
Hrají
Quentin Dolmaire, Lou Roy-Lecollinet, Mathieu Amalric, Dinara Drukarova, Cécile Garcia-Fogel, André Dussollier
Žánr
drama
Premiéra
3/12/2015
Monopol
27/ 5/ 2025

Režie

Arnaud Desplechin (nar. 1960) vystudoval pařížskou filmovou školu IDHEC, poté spolupracoval jako kameraman a scenárista na krátkých filmech jiných režisérů (Eric Rochant, Eric Barbier či Patrick Grandperret).

Režíroval dva krátké hrané snímky - La vie des morts (Život mrtvých, 1990), který získal cenu Jeana Viga, a La Sentinelle (Stráž). Jeho prvním celovečerním filmem byla Učená pře aneb Můj pohlavní život (1996) z prostředí mladých intelektuálů, kterým vzbudil velký zájem kritiky. Následoval snímek Esther Kahn (2000) o židovské herečce žijící v Londýně koncem 19. století, oceněný snímek oceněn jako francouzský film roku 2000 a byl nominován na Zlatou palmu v Cannes.

Dalším ceněným snímkem byl Králové a královna (Rois et reine, 2004), za který získal Desplechinův oblíbený představitel Mathieu Amalric cenu César. Amalric a celá plejáda vynikajících francouzských herců - Catherine Deneuve, Jean-Paul Roussillon, Anne Consigny, Hippolyte Girardot, Emmanuelle Devos, Chiara Mastroianni – se sešla ve filmu Vánoční příběh (2008), rovněž nominovaném na Zlatou palmu v Cannes.