Menu

TŘI VZPOMÍNKY

3. 12. 2015

Romantický milostný příběh z období dospívání natočil známý francouzský režisér Arnaud Desplechin. Tento mistr komorních psychologických dramat s jemným ironickým podtextem má za sebou snímky jako Učená pře aneb můj pohlavní život, Králové a královna, Vánoční příběh nebo Jimmy P.

Oblíbený francouzský herec Mathieu Amalric ztvárňuje hlavní postavu Paula, který v retrospektivách vzpomíná na zjitřené dny svého mládí. Vzpomíná na své dětství v Roubaix, matčiny záchvaty šílenství, n pouto, které ho pojilo s bratrem Ivanem, zbožným a vzteklým dítětem… Vzpomíná na cestu do SSSR, kde při tajném úkolu poskytl svou vlastní totožnost ruskému mladíkovi… Vzpomíná na studia v Paříži, setkání s doktorkou Béhanzinovou, na počínající zaujetí pro antropologii… A především si Paul vzpomíná na Esther, která byla srdce jeho života…

Původní název
Trois souvenirs de ma jeunesse
Rok výroby
2014
Režie
Arnaud Desplechin Scénář Arnaud Desplechin, Julie Peyr
Země
Francie
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Irina Lubtchansky
Nosiče
DCP, blu-ray
Střih
Laurence Briaud
Přístupnost
do 12 let nevhodný
Hudba
François Musy, Grégoire Hetzel
Stopáž
120 min.
Hrají
Quentin Dolmaire, Lou Roy-Lecollinet, Mathieu Amalric, Dinara Drukarova, Cécile Garcia-Fogel, André Dussollier
Žánr
drama
Premiéra
3/12/2015
Monopol
27/ 5/ 2025

Režie

Arnaud Desplechin (nar. 1960) vystudoval pařížskou filmovou školu IDHEC, poté spolupracoval jako kameraman a scenárista na krátkých filmech jiných režisérů (Eric Rochant, Eric Barbier či Patrick Grandperret).

Režíroval dva krátké hrané snímky - La vie des morts (Život mrtvých, 1990), který získal cenu Jeana Viga, a La Sentinelle (Stráž). Jeho prvním celovečerním filmem byla Učená pře aneb Můj pohlavní život (1996) z prostředí mladých intelektuálů, kterým vzbudil velký zájem kritiky. Následoval snímek Esther Kahn (2000) o židovské herečce žijící v Londýně koncem 19. století, oceněný snímek oceněn jako francouzský film roku 2000 a byl nominován na Zlatou palmu v Cannes.

Dalším ceněným snímkem byl Králové a královna (Rois et reine, 2004), za který získal Desplechinův oblíbený představitel Mathieu Amalric cenu César. Amalric a celá plejáda vynikajících francouzských herců - Catherine Deneuve, Jean-Paul Roussillon, Anne Consigny, Hippolyte Girardot, Emmanuelle Devos, Chiara Mastroianni – se sešla ve filmu Vánoční příběh (2008), rovněž nominovaném na Zlatou palmu v Cannes.