Menu

SHKID

9. 6. 2021

Ani Terezín je nepřipravil o schopnost snít... Animovaný film připomínající události, jež by neměly upadnout v zapomnění.

Jedinečný animovaný film španělského režiséra Fernanda Cortiza nabízí jemnou, ale emocionálně bohatou cestu do bolestivé minulosti. Pavel je obyčejný kluk, snílek, syn dobrodruha, který tráví svoje dětství v kulisách Prahy na sklonku třicátých let. Okupace vpadne do jeho bezstarostného života jako živelná katastrofa. Jako mnoho židovských dětí své generace se Pavel ocitá uprostřed noční můry jménem Terezínské ghetto. Ani v atmosféře utrpení a strachu ale neztrácí hrdost a nepřestává snít o fantastických cestách svého hrdiny, objevitele Henryho Shackletona.

V kinech a online

Původní název
SHKID
Režie
Fernando Cortizo
Země
Španělsko, Česká republika, Mexiko
Scénář
Fernando Cortizo
Produkce
Artefacto Producciones
Koprodukce
Artcam Films, Aron Margolis
Žánr
animovaný

Režie

Fernando Cortizo je režisér a scenárista animovaných i dokumentárních filmů. Svou profesionální dráhu zahájil krátkými filmy jako například The doll thief, Leo, The cat keeper, ... jež mu přinesly řadu ocenění po celém světě. 

Jeho celovečerní film O Apóstolo (Poutník) byl prvním evropským 3D filmem ve stop-motion. Spolupracovaly na něm osobnosti jako Geraldine Chaplin, Luis Tosar, Paul Naschy, Carlos Blanco a další. Film získal řadu cen; byl historicky prvním animovaným filmem, který se dostal do oficiálního výběru MFF v Moskvě a první animovaný film v oficiálním výběru filmového festivalu v  Málaze. O Apóstolo získal 6 ocenění Mestre Mateo od Galicijské akademie, nominaci na nejlepší animovaný film cen Goya Španělské filmové akademie, probojoval se do užšího výběru Americké filmové akademie Oscar za rok 2013, a v neposlední řadě získal Cenu diváků na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy.

Terrys Way, zatím poslední dokumentární film Fernanda Cortiza, sleduje hráče NBA Terryho Portera jako poutníka při jeho snaze získat peněžní prostředky na potřebnou a důležitou charitu a zároveň mapuje zážitky tohoto sportovce během jeho pouti po starobylé svatojakubské cestě.

Připravovaný projekt SHKID znamená pro režiséra spojení dvou jeho vášní - animace a dokumentárního filmu. Jejich prostřednictvím chce pojednat o příběhu, jímž se od chvíle, kdy jeho malý syn zcela náhodou vystupoval v představení opery Brundibár, několik let intenzivně zabývá. Fernando Cortizo k tomu říká: „Vše, co si zapamatujete, nikdy neupadne v zapomnění. Krátké životy těchto dětí a jejich velká díla musíme uchovat v paměti jako příklad pro příští generace.“

 

Více o projektu SHKID zde.