Menu

Odložený případ Hammarskjöld

16. 1. 2020

Vydali se po stopě jedné z největších záhad 20. století. A našli mnohem víc, než čekali. 18. září 1961 se nedaleko zambijského města Ndola zřítilo letadlo s generálním tajemníkem OSN Dagem Hammarskjöldem na palubě.

Nehodu nikdo nepřežil. Ale byla to skutečně nehoda? Nejednalo se o atentát? Je Hammarskjöld nejvýznamnější obětí studené války? Nebo byl odstraněn západními tajnými službami kvůli své podpoře svobodných afrických států? O více než padesát let později vyráží po vychladlé stopě dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý detektiv Göran Björkdahl. Kdo je vrah a kdo je oběť? Kdo je mystifikátor a kdo mluví pravdu? Brügger stvořil rafinovanou směs detektivky, špionážního thrilleru, dokumentu a promyšlené mystifikace, která vtahuje diváky do hry plné úskoků a lží.

V kinech a online

Původní název
Cold Case Hammarskjöld
Rok výroby
2019
Režie
Mads Brügger
Země
Dánsko, Norsko, Švédsko, Belgie
Scénář
Mads Brügger
Jazyk
anglicky, (francouzsky, švédsky, dánsky, bemba) s českými titulky
Kamera
Tore Vollan
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Nicolás Nørgaard Staffolani
Přístupnost
12+
Hudba
John Erik Kaada
Stopáž
128 min.
Hrají
Mads Brügger
Žánr
dokument
Premiéra
16/1/2020
Monopol
30/11/2026

Režie

Mads Brügger je dánský dokumentarista a televizní moderátor. Ve své tvorbě, která se soustředí především na dění ve třetím světě, pracuje s prvkem mystifikace a falešné identity. Svůj průlomový dokument Rudá kapela (2009) natáčel Brügger v Severní Koreji, kam se vrací dvojice dánských komiků s korejskými kořeny a nenápadně odhaluje absurditu režimu. Ve filmu Velvyslanec z roku 2012 odhaluje autor vydávající se za liberijského ambasadora machinace s diplomatickými tituly v Africe a následné zneužívání místního trhu s diamanty. Liberijská vláda byla snímkem natolik dotčená, že podnikla kroky k obžalobě tvůrce a dalších aktérů dokumentu. V novém filmu Odložený případ Hammarskjöld sehrává Brügger roli detektiva, průvodce i provokativního manipulátora ženoucího se po stopě jedné z největších záhad 20. století. Jeho aktuální snímek si vysloužil nominaci na prestižní LUX Prize. 

„Vtipné, provokativní, mrazivé“
Washington Post
„Prvotřídní thriller.“
Roger Ebert
„Budete znechucení a bude vás mrazit až do morku kostí.“
LA Times

Ke stažení