Menu

Na palubu!

8. 7. 2021

Letní (b)romance, která se vyhýbá klišé a banalitám. Guillaume Brac s lehkostí propojuje tradici francouzské nové vlny s americkou buddy komedií.

Měla to být jednorázová spolujízda, ale všechno se zkomplikovalo už v Paříži, kde místo očekávaných slečen obsadili sedadla Edouardova auta zavalitý dobrák Chérif a hovorný frajírek Félix... Úzkostlivý mamánek za volantem se stává mimoděčným pasažérem Félixova romantického nápadu překvapit na venkově dívku, se kterou prožil krátký letní románek. Trio symbolicky ztroskotá v idylických kulisách divoké řeky a prázdninového kempu na jihu Francie. Ve filmu Guillaume Braca se vtipně prolínají prvky buddy komedie a neokázalé civilnosti klasika francouzské nové vlny Erica Rohmera. Poetický film Na palubu! vypráví o síle nečekaného přátelství, plachých romancích a bolestivých ranách, které se v žáru horkého léta buď rychle zahojí, nebo už nikdy nezmizí; o čase dospívání, kdy je všechno zdánlivě jen jako, ale ve skutečnosti už doopravdy.

V kinech a online

Původní název
À l'abordage
Rok výroby
2020
Režie
Guillaume Brac
Země
Francie
Scénář
Guillaume Brac, Catherine Paillé
Produkce
Grégoire Debailly
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Alan Guichaoua
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Héloïse Pelloquet
Přístupnost
přístupný
Stopáž
95 min.
Hrají
Éric Nantchouang, Salif Cissé, Édouard Sulpice, Asma Messaoudene, Ana Blagojevic, Martin Mesner, Lucie Gallo
Žánr
komedie
Premiéra
8. 7. 2021
Monopol
05.12.2025

Režie

Guillaume Brac (1977) je francouzský producent a režisér. Jeho celovečerní prvotina, melodrama Hrom (Tonnerre) měla v roce 2013 premiéru na festivalu v Locarnu. O pět let později se Brac představil i jako zručný dokumentarista ve filmu Ostrov pokladů (Treasure Island), který prestižní časopis Cahiers du Cinéma zařadil do výběru deseti nejlepších filmů roku 2018. Tentýž časopis jmenoval Braca jako jeden z nejnadějnějších talentů své generace po boku Justine Triet a Antonina Perjatka. Na palubu! (À l'abordage) je režisérovým návratem k hranému filmu. Tento intimní komediální klenot byl v roce 2020 uveden v berlínské sekci Panorama.

Ke stažení