Menu

Julie mlčí

Drama Julie mlčí odhaluje temnou stránku tenisu a vrcholového sportu optikou, jaká tu zatím chyběla.

Julie je nadanou tenistkou z elitní belgické akademie Les Hirondelles. Všichni jí předpovídají zářnou kariéru. Je nejen talentovaná, ale i pokorná a bezmezně oddaná tenisu a svému trenérovi Jeremymu, který na akademie funguje jako nezpochybnitelná autorita… dokud se po tragické události uvnitř jeho tréninkové skupiny neobjeví zneklidňující podezření. Na všechny otázky může odpovědět Julie… ta se ale rozhodne navzdory naléhání okolí mlčet. Debut talentovaného režiséra Leonarda van Dilje je precizně zrežírovaným portrétem pokorné a neokázale silné hrdinky, která bojuje s těžkým vnitřním dilematem i prostředím, které může být pro křehkou psychiku dospívajících zničující. Ne vždy tu totiž existuje možnost druhého podání…

V kinech a online

Původní název
Julie zwijgt
Rok výroby
2024
Režie
Leonardo van Dijl
Země
Belgie / Švédsko
Scénář
Leonardo van Dijl, Ruth Becquart
Zvuk
Boris Debackere, Gustaf Berger, Arne Winderickx
Produkce
De Wereldvrede (Gilles De Schryver, Gilles Coulier, Wouter Sap, Roxanne Sarkozi)
Jazyk
nizozemsky/ francouzsky s českými titulky
Kamera
Nicolas Karakatsanis
Střih
Bert Jacobs
Přístupnost
od 12 let
Hudba
Caroline Shaw
Stopáž
97 min
Hrají
Tessa Van den Broeck (Julie), Ruth Becquart (Liesbeth), Koen De Bouw (Tom), Claire Bodson (Sofie), Laurent Caron (Jeremy)
Žánr
drama
Premiéra
2025

Režie

Leonardo van Dijl je belgický spisovatel a režisér. Jeho krátký film Stephanie (2020) byl vybrán do oficiální soutěže v Cannes, San Sebastianu a Tiffu a na dalších více než 150 filmových festivalech, kde získal různá národní i mezinárodní ocenění. Leonardův celovečerní debut Julie mlčí vznikl v koprodukci společností De Wereldvrede, Les Films du Fleuve, Hobab a Film i Väst.

Ocenění

MFF Cannes 2024 - Semaine de la Critique:
1. Prix SACD
2. Prix Fondation Gan