Menu

JESKYNĚ ZAPOMENUTÝCH SNŮ

27. 10. 2011

Jeden z nejfantastičtějších a nejpřevratnějších archeologických objevů všech dob pohledem klasika světové kinematografie Wernera Herzoga. Ve 3D i 2D verzi.

Jeskyně Chauvet v malebném údolí řeky Ardeche byla objevena teprve v roce 1994. Nález odhalil dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou jednou tak staré než jakékoliv předchozí objevy. Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop po životě člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a oscarový režisér Werner Herzog (ikona světové kinematografie, autor řady hraných i dokumentárních filmů) byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Vznikl tak film, který nás díky zvolené 3D technologii dokonale provede místem, jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

V kinech a online

Původní název
Cave of Forgotten Dreams
Rok výroby
2010
Režie
Werner Herzog
Země
USA, Kanada, Francie, Německo
Scénář
Werner Herzog
Jazyk
anglicky / české titulky
Kamera
Peter Zeitlinger
Nosiče
DCP 3D i 2D, MP4
Střih
Joe Bini, Maya Hawke
Přístupnost
přístupný
Stopáž
90 minut
Premiéra
27/10/2011
Monopol
13/5/2021

Režie

Moje intelektuální a duchovní probuzení bylo svým způsobem spjato s paleolitickými jeskynními malbami. Když mi bylo dvanáct let, zahlédl jsem v prosklenné vitríně knihkupectví knihu s obrázkem koně z jeskyně Lascaux. Ovládlo mě nepopsatelné vzrušení: musel jsem tu knihu mít. Protože jsem měl kapesné, jaké by dnes odpovídalo sotva dolaru na měsíc, začal jsem pracovat jako nosič míčků na tenisových kurtech a půjčil jsem si a také peníze od bratrů. Minimálně jednou v týdnu jsem zašel k tomu obchodu a s bušícím srdcem jsem se přesvědčil, jestli tam ta kniha stále je, protože jsem očividně věřil, že ji mají jen jednou. Než jsem si tu knihu mohl konečně koupit a otevřít ji, uběhlo více jak půl roku, ale to chvění, bázeň a údiv mě nikdy neopustili.

Werner Herzog