Menu

DO BOJE

7. 3. 2019

Před dvěma lety podepsala automobilová společnost Perrin Industries dohodu se svými 1100 zaměstnanci – ti přistoupili na citelná platová omezení výměnou za jistotu pracovního místa po dobu následujících pěti let. Navzdory rekordnímu zisku továrny a daným slibům se vedení podniku náhle rozhodlo výrobu ukončit.

Zaměstnanci, v čele s mluvčím Laurentem Amédém, však toto rozhodnutí odmítají přijmout a jsou připraveni udělat vše, co je v jejich silách, aby si práci zachránili. V hlavní roli Vincent Lindon.

V kinech a online

Původní název
En guerre
Rok výroby
2018
Režie
Stéphane Brizé
Země
Francie
Scénář
Stéphane Brizé, Oliver Gorce
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Eric Dumont
Nosiče
DCP, MP4, DVD
Střih
Anne Klotz
Přístupnost
od 12 let
Stopáž
113 min.
Hrají
Vincent Lindon
Žánr
drama
Premiéra
7/3/2019
Monopol
listopad 2023

Režie

Stéphane Brizé (1966) je filmový scenárista, režisér, herec a producent. Pracoval jako technik v televizi, studoval herectví a věnoval se také divadelní režii. V roce 1993 natočil krátký film Bleu dommage, následoval středometrážní snímek L’oeil qui traîne (1996) a v roce 1999 celovečerní hraný debut Le bleu des villes (Modř měst), oceněný na festivalech v Deauville a Namuru. Zájem o citové, vztahové a sociální problémy projevil i v následujících hraných titulech Je ne suis pas là pour être aimé (Nejsem tu, abyste mě měli rádi, 2005), Entre adultes (Mezi dospělými, 2006), Mademoiselle Chambon (Slečna Chambonová, 2009 – César za nejlepší adaptaci), Quelque s heures de printemps (Pár hodin jara, 2012), a netradičním dobovém snímku Příběh jednoho života (2016), který je adaptací románu Guy de Maupassanta. Brizého nejúspěšnější dosavadní film Zákon trhu (2015) přinesl Vincentu Lindonovi Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na festivalu v Cannes.

 

 

Ocenění

  • Hlavní soutěž, MFF Cannes 2018
„„Úchvatná levicová polemika o situaci dělnické třídy…Stéphane Brizé a Vincent Lindon se rychle stávají Scorsesem a De Nirem francouzského sociálně-realistického filmu.“ “
CineVue
„„Další skvělá příležitost pro charismatického Vincenta Lindona – tento herec jako by byl stvořen pro role čestných hrdinů, kteří ze sebe v extrémních situacích vydávají maximum.““
Screen
„„Bouřlivý, pronikavý portrét jednoho průmyslového sporu...““
Variety

Ke stažení