Menu

Chvění

20. 2. 2020

V rodině milovaného bratra, syna a manžela Pabla zavládne zděšení: Pablo se zamiloval do jiného muže jménem Francisco, který zpochybňuje všechny hodnoty, jimiž tato hluboce věřící rodina žije.

Navzdory odporu příbuzných se Pablo nastěhuje ke svému milenci, který je úzce spjat s městskou subkulturou a vede zcela jinou, osvobozenou existenci. Pablo ztratí svůj starý domov, ale v novém se nikdy zcela neusadí – jeho přání sjednotit dva rozdílné světy, se ukáže jako slepá ulička. Příbuzní jsou navíc přesvědčeni, že Pablo může být „uzdraven“ a s pomocí rigidní komunity dělají vše, aby se marnotratný syn napravil. Za jakoukoli cenu.

V kinech a online

Původní název
Tremblements
Rok výroby
2019
Režie
Jayro Bustamante
Země
Guatemala, Francie, Lucembursko
Scénář
Jayro Bustamante
Jazyk
španělsky s českými titulky
Kamera
Luis Armando Arteaga
Nosiče
DCP, MP4
Střih
César Díaz, Santiago Otheguy
Přístupnost
15+
Hudba
Pascual Reyes
Stopáž
107 min.
Hrají
Juan Pablo Olyslager, María Telón, Mauricio Armas, Diane Bathen, Sabrina De La Hoz
Žánr
drama
Premiéra
20/2/2020
Monopol
říjen 2024

Režie

Talentovaný guatemalský režisér Jayro Bustamante (1977) studoval komunikaci na Univerzitě San Carlos, kde rovněž pracoval pro reklamní agenturu Ogilvy & Mather. Později studoval režii v Paříži a nakonec i scenáristiku v Římě. Slavil úspěchy už se svými krátkými filmy, z nichž ten poslední, Cuando sea grande (2012), získal cenu na festivalu v Clermont-Ferrand. Jeho celovečerní debut Ixcanul  (2015) – inspirovaný dlouhodobými problémy této jihoamerické země se zneužíváním domorodců – měl premiéru v soutěži Berlinale, odkud si odnesl Cenu Alfreda Bauera za film, který otevírá nové perspektivy. Ve svém druhém, velmi osobním filmu Chvění (2019), který byl na Berlinale vybrán do sekce Panorama, Bustamante sugestivně nahlíží do nitra hluboce represivní guatemalské společnosti.

Ocenění

  • Sekce Panorama - Berlinale 2019

  • Nejlepší latinskoamerický film - San Sebastián 2019

„Nádherné mistrovské dílo, jehož ohromující síla zaručeně rozpoutá vlny nejenom ve střední Americe, ale i v zahraničí.“
The Wrap
„Existuje spousta filmů o homosexuálech, kteří se snaží osvobodit se ze stínu heteronormativního útlaku, ale jen málo z nich bylo natočeno s tak neobyčejným citem jako Chvění od Jayra Bustamanteho.“
IndieWire
„Neobyčejný počin guatemalského talentu - Jayra Bustamanteho neklade nové otázky. Naopak, díky atmosféře rezonující všemi smysly, nachází nové a svěží způsoby, jak na ně odpovědět.“
Variety

Ke stažení